V internetovej diskusii som opísala podmienky v našej firme a správanie sa našej vedúcej. Príspevok vyšiel aj v tlači. Názov firmy ani meno šéfky som nikde neuviedla. Ona sa tam však spoznala a dala mi na výber: Buď dám výpoveď, alebo ona podá na mňa trestné oznámenie za ohováranie. Vedela, že som to písala ja, pretože príspevok som posielala z firemného počítača.
Chcela by som vedieť, či je možné, aby podala na mňa trestné oznámenie za ohováranie, ak sa jej meno ani názov firmy v mojom príspevku neobjavili.
Skutková podstata trestného činu ohovárania je upravená v zákone č. 140/1961 Zb. Trestnom zákone, v znení neskorších predpisov. Podľa paragrafu 206 ods. 1 Trestného zákona sa dopustí trestného činu ohovárania ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý môže značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, najmä poškodiť ho v zamestnaní, narušiť jeho rodinné vzťahy, alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Potrestá sa odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom. Podľa paragrafu 206 ods. 2 Trestného zákona sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov alebo peňažným trestom alebo zákazom činnosti páchateľ potrestá, ak spácha takýto čin tlačou, filmom, rozhlasom, televíziou alebo iným podobne účinným spôsobom.
Z uvedenej skutkovej podstaty vyplýva, že predmetom útoku, resp. dotknutou osobou môže byť iba jednotlivec, nie právnická osoba, prípadne úrad alebo podobná inštitúcia. Z hľadiska naplnenia skutkovej podstaty je dôležitá skutočnosť, že musí ísť o oznámenie nepravdivého údaju, teda uvedenie informácie, ktorá je v rozpore so skutočnosťou, a to z hľadiska možnej objektivizácie. Oznámenie pravdivých skutočností nie je ohováraním.
Nepravdivý údaj musí spĺňať tú podmienku, že je spôsobilý značnou mierou ohroziť vážnosť osoby u spoluobčanov. To je potrebné posudzovať a hodnotiť vždy podľa okolností jednotlivého prípadu, najmä s prihliadnutím na postavenie dotknutej osoby, jej charakterové vlastnosti, ako aj vzhľadom na povahu oznámeného údaju, okolností, za ktorých došlo k oznámeniu a pod. Trestný zákon napríklad uvádza ohrozenie vážnosti v podobe poškodenia v zamestnaní, za ktoré možno považovať predovšetkým preradenie na inú, menej kvalifikovanú prácu, narušenie rodinných vzťahov alebo ohrozenie v podobe inej vážnej ujmy.
Zároveň sa pre naplnenie skutkovej podstaty tohto trestného činu vyžaduje úmysel páchateľa, teda minimálne vedomosť páchateľa, že údaj, ktorý o inom oznamuje, je nepravdivý a že takýto údaj je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov.
Z uvedeného vyplývajú základné predpoklady pre to, aby sa určité oznámenie informácií, resp. údajov o konkrétnej fyzickej osobe mohlo považovať za ohováranie. Posúdenie, či došlo k spáchaniu trestného činu ohovárania v danom prípade, však bude závisieť len od orgánov činných v trestnom konaní, no podľa okolností, ktoré ste uviedli, sa možno domnievať, že k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu nedošlo.